Największą grupę etniczną w Malezji stanowią Malajowie, Chińczycy i Hindusi. Na Sabah i Sarawak (są to dwa Stany położone w północnej części wyspy Borneo) istnieje mnóstwo miejscowych grup etnicznych o własnej niepowtarzalnej kulturze i dziedzictwie.
Większość Malezyjczyków na co dzień ubiera się tak jak europejczycy czyli na sportowo, elegancko, modnie po prostu zwyczajnie.
Większość malezyjskich muzułmanek ubiera długie spodnie/spódnice, bluzki z długim rękawem, a na głowę hidżaby. Te jednak zazwyczaj odbiegają swą wielobarwnością i różnorodnością od typowych, powszechnie znanych strojów muzułmanek.
Na specjalne okazje mieszkańcy, z każdych grup etnicznych zakładają swoje tradycyjne stroje.
I tak:
Malajowie
- kobiety zakładają tzw „baju kurung”, a mężczyźni tzw. „baju melayu”, a na głowę „songkok” a w pasie zawiazany "songket"(recznie tkany material z wplecionymi zlotymi lub srebnymi nitkami albo „batik” koszule i spodnie.
Oto kilka przykładowych zdjęć takich strojów:
Ramadanowy zestaw strojow |
mieszkaniec malego miasteczka Batu Pahat w tradycyjnym stroju-baju melayu |
Hindusi
-kobiety ubierają sari w rożnych kolorach, a mężczyźni na specjalne okazje zakładają tzw „kurta”- długa za kolana bawełniana lub lniana koszula.
Hinduski przygotowujące się do święta Deepavali |
Chińczycy
–tradycyjnym strojem Chinek jest tzw „cheongsam”, „qipao”albo „kebaya”,którą zazwyczaj zakładają Chinki będące w związku małżeńskim z Malajczykiem.
Po prawej stronie recznie tkane "cheongsam" a po lewej czerwona " kebaya" |
Już mam jedną tunikę upatrzoną !!!
OdpowiedzUsuńwitam :)
OdpowiedzUsuńtrafilam na tego bloga przpadkiem i sobie wlasnie przegladam :)
co do stroju hinduskiego to poza sari nosi sie jeszcze salwar kameez, ktory na polnocy Indii jest czesciej widziany na ulicach niz sari :)
a meski stroj kurta pidzama jest bardzo prosty i nie ozdobny :) na zdjeciu powyzej masz zdjecie pana w sherwani - jest to slubny "garnitur" na polnocy Indii :)
pozdrawiam
Lusin
Witaj Lusin:) widze,ze znasz sie na temacie.Ja tutaj opisalam jak sie ubieraja malezyjscy Hindusi a wiadomo,ze w kazdym kraju sa pewne roznice.
UsuńPozdrawiam serdecznie.Agnieszka