Sunset on Langkawi Island

Sunset on Langkawi Island
Zachód słońca na wyspie Langkawi

niedziela, 27 listopada 2011

„The open house”

Na zakończenie obchodów Deepavali zostaliśmy zaproszeni na tzw. „open house” do znajomej hinduskiej rodziny.

 Otwarty dom, bo tak to dosłownie tlumaczymy z angielskiego, jest długoletnią i wyjątkową malezyjską tradycją. W czasie wszelkich ważnych świąt i uroczystości jak Hari Raya, Diwali, Boże Narodzenie, Chiński Nowy Rok, ludzie otwierają drzwi swoich domów i zapraszają sąsiadów, przyjaciół, krewnych, a także nieznajomych na kolację.

Przed otwartym domem rozłożony jest jakby namiot czy wielki parasol, na stołach wyłożone w metalowych naczyniach jedzenie, tzw. szwedzki stół, plastikowe naczynia, sztućce.


Zazwyczaj taka ulica, na której jest organizowany „open house”, zostaje tymczasowo wyłączona z ruchu drogowego, ale nikomu nie przeszkadzają utrudnienia z tym związane.

Jedną z podstawowych rad J, którą muszę się z Wami koniecznie podzielić jest to, że... nie warto dopasowywać butów do ubioru, a tym bardziej szpilki czy inne eleganckie obuwie jest nie wskazane, ponieważ przed wejściem do domu, a nawet jak to było na dzisiejszej kolacji przed bramą wjazdową trzeba zdjąć butki. J Teraz widok Malezyjczyka ubranego w garnitur i klapki już mnie tak nie dziwi jak kiedyś.





Dodam jeszcze, że ta szczególna trydycja otwierania drzwi domostwa jest jakby promocją różnokulturowej/rasowej harmonii i zrozumienia oraz zgodności z sąsiadami. I tak jak u nas jest symbolem postawy „gość w dom, Bóg w dom”.

A oto kilka zdjęć z dzisiejszego świętowania.








7 komentarzy:

 1. w sumie fajna inicjatywa; a dlaczego te buty nalezy sciagac nawet wtedy jesli impreza jest w ogrodzie czy przed domem? wiaze sie z tym jakas historia czy to zwykla grzecznosc?

  OdpowiedzUsuń
 2. To juz wiem komu dzieciaczka ukradlas(zdj.na fb):D

  OdpowiedzUsuń
 3. Z tego co mi wiadomo zdejmowanie butow w progu nie wiaze sie z zadna historia czy religia jest typowym zwyczajem kulturalnym w Malezji praktykowanym przez wszystkie nacje wiaze sie to z szacunkiem cos jak u nas calowanie reki kobiety taki typowy polski zwyczaj a u nich zdejmowanie butkow.Jako ciekawostke jeszcze podam,ze nawet wchodzac do niektorych malych sklepikow tez sie zdejmuje buty;)

  OdpowiedzUsuń
 4. na bosaka po sklepie?? :D
  heh :P ciekawe ;]

  OdpowiedzUsuń
 5. prosze jaka ladna tradycje. u nas takie imprezy otwarte to tylko wesela i pogrzeby...

  OdpowiedzUsuń
 6. Na pewno jeśli mamy tak wiele ludzi oraz dużo dań to trzeba to jakoś zorganizować. Jestem zdania, że sztućce do serwowania potraw https://duka.com/pl/jedzenie-i-serwowanie-potraw/sztucce/sztucce-do-serwowania-potraw w takim miejscu na pewno by się przydały.

  OdpowiedzUsuń