Sunset on Langkawi Island

Sunset on Langkawi Island
Zachód słońca na wyspie Langkawi

poniedziałek, 15 kwietnia 2013

Bitwa rozpoczęta, czyli kampania wyborcza w Malezji


Od 12. wyborów parlamentarnych minęło już 5 lat i wkrótce będą miały miejsce następne wybory powszechne w Malezji. 3 kwietnia premier Malezji Datuk Seri Najib Razak rozwiązał parlament i według państwowych regulacji kolejne wybory muszą się odbyć w przeciągu 60 dni od rozwiązania parlamentu. Wyznaczono już datę: 5 maja.
fot. dinmerican.wordpress
Czasu coraz mniej i jak się domyślacie, rozpoczęła się gorąca „przepychanka” między partiami.

Politycy rządzącej Barisan National i opozycji Pakatan Rakyat będą walczyć w głosowaniu o 222 miejsca w parlamencie i 505 stanowisk rządowych.
Koalicją najdłużej rządzącą jest Barisan National (BN), a na jej czele stoi najdłużej urzędujący premier Datuk Seri Najib Razak, ale czy to wystarczy do wygrania kolejnych wyborów?

fot. fotowarung.net
Koalicja ta musi zmierzyć się z silną jak nigdy dotąd opozycją: od ostatnich wyborów z 2008 roku 3 opozycyjne partie – PKR, DAP i PAS – utworzyły sojusz Pakatan Rakyat i walczą przeciwko Barisan National.

Premier chwali się, że kraj za jego kadencji dokonał znacznego postępu i że Malezja może się spodziewać wysokiego dochodu narodowego już w 2018 roku; z silnym mandatem w tych wyborach może zrealizować swoje obietnice.
 Jednak coraz więcej Malezyjczyków nie jest już do jego programu przekonanych. Coraz częściej słychać głosy, że czas na zmiany. 
fot. hornbillunleashed.wordpress.com

W necie pojawiła się masa krytycznych opinii i zabawnych niekiedy zdjęć związanych z kampanią wyborczą.
fot. kualalumpurpost.net


 Kuala Lumpur obwieszono kolorowymi szmatami ups... flagami, ale jednak jest duża przewaga niebieskiego koloru, który symbolizuje koalicję Barisan National. 
Co z tej wyborczej przepychanki wyniknie? Dowiemy się już wkrótce.
Miejmy nadzieję, że Malezyjczycy staną na wysokości zadania i frekwencja wyborcza znacznie się poprawi w porównaniu z poprzednimi wyborami.
fot."Star"-malezyjski dziennik
Nawet linie lotnicze Air Asia zwietrzyły okazję i reklamują się specjalną promocją dla tych, co chcą przylecieć na wybory:P.S. Zapraszam serdecznie do przeczytania mojego  artykułu oraz oglądnięcia galerii na  portalu Magazynu Polonia :)

MAGAZYN POLONIA3 komentarze:

  1. gratuluję artykułu :-)
    joanna z Włoch

    OdpowiedzUsuń
  2. Witam Cię Agnieszko! artykuł interesujący!Serdecznie pozdrawiam z wiosennego Konina!Maria

    OdpowiedzUsuń